آموزش فیلرگیری موتورسیکلت ارسال شده توسط: حمید حساس
11:40:51    1394/09/16

آموزش فیلرگیری موتورسیکلت

فیلر گیری یکی از مهمترين و ضروری ترین عملی است که تعمیر کار باید این عمل (فیلرزدن)را انجام دهد. هر جسمی بر اثر حرارت منبسط شده و بر طول و قطر و حجمش افزوده می شود قطعاتی که در موتور بکار رفته اند در مقابل حرارت انبساط پیدا می کنند که در هنگام طراحی موتور با محاسبه این مقدار انبساط را بخوبی جبران می کنند. یکی از سیستم های که انبساط در انها محسوس بوده و برای کار موتور تاثیر بسزایی دارد سیستم حرکت سوپاپ ها می باشد که کارخانه سازنده با توجه به جنس و حجم و ضریب انبساط قطعات مقداری فاصله بین انها در نظر گرفته است تا در هنگام انبساط این فاصله پر شود و کار باز و بسته شدن سوپاپ ها مختل نگردد در صورت عدم وجود این لقی قطعات در برابر گرما منبسط شده و چون میدان حرکتی در جهت طولی ندارند به هم فشار اورده باعث سائیدگی تاب برداشتن و خرابی قطعات می گردند مقدار این لقی توسط کارخانجات سازنده اندازه گیری و اعلام شده و انرا با فیلر اندازه و تنظیم میکنند.

همچنین فیلر سوپاپ ها در آوانس و ریتارد صحیح سوپاپ ها نقش بسزایی دارد.

 

فیلر گیری و آچار فیلر گیری چیست؟

به تنظیم فاصله بین دو سطح به واسطه هر ابزاری فیلر گیری گویند. آچار فیلر گیری در اصل ابزاری متشکل از صفحات فلزی با ضخامت های متفاوت بر اساس میلیمتر یا اینچ می باشد که در مقابل افزایش و کاهش دما کمترین میزان تغییر ضخامت را دارا می باشد.

 

چه زمانی بایستی فیلرگیری را انجام دهیم:

فیلرگیری را می بایستی در فصل های مختلف سال انجام داد. در کشور ما ایران به دلیل دارا بودن سه وظعیت اقلیمی می بایستی افراد در هر قسمت از مناطق شمالی، میانی، و جنوبی نسبت به فصل های مختلف سال عمل فیلر گیری را انجام دهند. افرادی که در در مناطق شمالی و جنوبی ایران می باشند یکبار در فصل پاییز حدودا در اواسط ماه آذر ماه و یک بار در فصل بهار در اواسط ماه خرداد می بایتس اقدام به فیلر گیری نمایند. و افرادی که در مناطق معتدل و میانی کشور هستند تنها یک بار نیاز به فیلر گیری دارند.

علت فیلرگیری در فصل های مختلف سال به دلیل تغییرات شدید دمایی می باشد. به دلیل افزایش و کاهش دما در مناطق قطعات فلزی نسبت به دمای کاری خود دچار انقباض و انبساط می گردند. که این امر باعث می گردد تا انجین موتور صحیح کار نکرده و یا بد روشن گردد.

کم بودن فاصله فیلر های سوپاپ ها باعث می گردد تا انجین کند تر گرم  گردد و زیاد بودن سوپاپ ها باعث می گردد تا انجین سریعتر گرم گردد و دمای انجین افزایش یابد. عدم تنظیم فاصله فیلر ها مخصوصا زمانی که میزان فاصله فیلرکم باشد باعث آسیب به سوپاپ ها و پیستون و حتی در بعضی موارد باعث خورد شدن شاتون و یا آسیب به میلنگ می گردد.

 

طرز استفاده از آچار فیلر گیری:

ابتدا شما می بایستی بسته به تنظیم فاصله بین دو سطح مد نظر خود آچار مناسب را استفاده نمائید. در اینجا ما از آچار فیلرگیری بر اساس درجه بندی میلیمتر استفاده می کنیم. در ادامه تصاویر کاملا گویای طرز استفاده از آچار فیلر می باشند.

توجه: همیشه آچار فیلرگیری خود را با یک دستمال آغشته به روغن موتور تمیز کنید و هر یک از تیغه های آچار فیلر را چرب نگه دارد..

 

 

طرز فیلر گیری موتورسیکت:

فیلر گیری موتورسیكلت یك مهارت فنی و بسیار حساس هست كه برای تنظیم فیلر هر موتورسیكلتی باید بر طبق توصیه كارخانه سازنده عمل كرد. ولی انچه مسلم هست در موتورسیكلت آنقدر كه سفت بودن سوپاپها و بی صدا بودن آن برای موتور مضرر است صدا دادن سوپاپها و شل بودن آن مضرر نیست. در ادامه با ما همراه باشید تا با شیوه فیلرگیری موتورسیکلت ها آشنا شویم.

 

ابتدا می بایستی از میزان دقیق اندازه فیلر سوپاپ های موتور خود اطلاع داشته باشید. میزان فاصله فیلر در موتور های 110cc تا 250cc تک سیلندر به صورت استاندارد ما بین 0.05mm الی 0.08mm متغیر می باشد اما اکثر موتورهای طرح هندا همانند CG125 یا CDI 125 و یا کلیه موتورهایی که انجین آنها طرح CG یا CDI شرکت هندا می باشد و تنها افزایش حجم سیلندر در آنها روی داده است میزان فیلر آنها 0.08mm می باشد.

توجه: میزان فاصله فیلرها در موتورسیکلتهای مختلف با هم متفاوت است. برای کسب اطلاع از اندازه دقیق با شرکت سازنده موتورسیکلت خود تماس بگیرید.

 

اندازه خلاصی فیلر در برخی از انجین های طرح هندا CG & CDI در فصل سرد و گرم
ردیف نام حجم سیلندر اندازه فیلر
1  انرژی، تلاس، رهرو، جترو، روان، همتاز، ایران دوچرخ، آمیکو و ... 70cc - 125cc 0.05 - 0.08
2 تمامی موتورهای CGL و شکاری موجود در بازار و ... 110cc - 150cc 0.05 - 0.08
3 تریل پیشرو، کویر T2، تریل زمرد، تریل احسان، تریل پرواز، تریل فلات و ... 160cc - 200cc 0.06 - 0.08
4 تریل پیشرو، کویر T2، تریل زمرد، تریل احسان، تریل پرواز، تریل فلات و ... 220cc - 250cc 0.06 - 0.08
5 کلیه موتورسیکلت های وارداتی چون( آپاچی، پالس، کی تی ام، باجاج، زونتس و ...) 70cc - 250cc 0.05 - 0.08

 

1- برای تنظیم فیلرهای سوپاپ ابتدا انجین موتور می بایستی گرم باشد تا چکش شک و سوپاپ ها در آخرین میزان انبساط خود قرار گرفته باشند همواره می بایستی ابزار های مناسب را محیا کنید. همیشه برای تنظیم از آچار بکس و یک پیچ گوشتی دوپخ و یک آچار فیلر و یک انبردست استفاده کنید.

 

 

2- ابتدا می بایستی هر دو پیچ وضعیت کاسه بوبین را باز کنید.

 

3- اکنون قالپاق سر سیلنر را باز کنید.

توجه: در موتور های تریل نیازی به باز کردن قالپاق سر سیلندر نیست. تنها کافیست پیچ های مختص به فیلر ها را از روی قالباق باز نمائید.

 

4- حال با یک آچار بکس میلنگ را در جهت عقربه های ساعت به حرکت در بیاورد تا در قسمت پیچ وضعیت میلنگ حرف T را ببینید. پس از دیدن حرف T علامتی که بر روی قسمت پیچ وضعیت میلنگ و بر روی کاسه بوبین است در یک راستا قرار بگیرند. حال با دست میزان لقی سوپاپ اولی که می خواهید فیلر گیری انجام دهید را آزمایش کنید. اگر سوپاپ سفت بود یک دور کامل دوباره میلنگ را بچرخانید تا دوباره به علامت T رسیده و علامت آن را با علامت دیچه وضعیت انطباق پیدا نماید. این عمل بدین صورت انجام می گیرد که شاید پیستون در حالت کار قرار نداشته باشد.  همین مرحله را یک بار دیگر برای سوپاپ دیگر انجام دهید.

توجه: در برخی از موتورسیکلت ها حرف T به معنای تایم و حرف F به معنای فیلر بوبین بر روی کاسه بوبین سر میلنگ درج گردیده است.

 

6- حال پیچ مربوط به چکش شک  قرار گرفته بر روی سوپاپ را کمی باز نمائید.

 

7- اکنون تیغه 0.08mm آچار فیلر را بر زیر چکش شک و سوپاپ قرار دهید و به واسطه پیچ ضامن فاصله را تنظیم نمائید.

 

8- اکنون پیچ مربوط یه چکش شک را با یک انبر دست خوب سفت کنید. پس از سفت نمودن دوباره تیغه فیلر را سرجای خود قرار دهید تا مطمئن شوید فاصله تنظیم شده صحیح باشد.

توجه: پس از سفت کردن پیچ دقت نمائید که تیغه آچار فیلر نه به راحتی و نه به سختی از زیر چکش شک خارج شود.

 

9- حال به ترتیب ابتدا قالباق سرسیلندر و سپس سایر پیچ ها و قسمت های دیگر را ببندید.

 

 

 

 


 

 

آشنایی با بهترین موتورسیکلت های درون شهری ایران

آشنایی با بهترین موتورسیکلت های تریل مونتاژ ایران

 

روغن موتور مناسب انجین موتورسیکلت شما

سیستم انژکتور  یا EFI چیست؟

تفاوت قدرت و گشتاور چیست؟

آموزش آب بندی موتورسیکلت

تشخیص ایرادها و انواع صداهای اضافی انجین موتورسیکلت

آموزش نصب دزدگیر بر روی موتورسیکلت

تفاوت دنده تایم و زنجیرتایم و تسمه تایم در وسایل نقلیه

آشنایی با روغن موتور و زمان مناسب تعویض روغن

آشنایی با استانداردهای اجباری تولید موتورسیکلت

متن قولنامه خرید و فروش موتورسیکلتمنبع: حساس کامپیوتر

به سوالات تکراری یا نامرتبط با مطلب هیچ پاسخی داده نمی‌شود.
   
  
  
user

سلام استاد من سوپاپ ها ورینگ وپیستون عوض کردم وتراشکارسوپاپ هارو اب بندی کرد الان سه هفته وقتی میخام فیلربگیرم میل لنگووقتی میچرخونم پیستون بالا میاد وقتی هردوسوپاپ بسته است ازسوپاپ دود کمپرس خارج میشه وصدا میاد تراشکارمیگه چون رینگ وپیستون نوهست کمپرس زیاده اضافیش خارج میشه اگه نشه شمع رومیزنه بیرون به نظرتون حرفش درسته

سخن تراشکار صحت ندارد و حرفی گزاف است.

ولی موتورروشن میشه وقتی سرسیلندربازبود بنزین ریختم ازسوپاپ ردنمی شد واب بندبود موتورم پرواز125 باتشکر

روشن شدن موتور نشان از عدم مشکل میباشد

user

سلام استادوقت بخیر برای فیلرگیری موتوری که تازه اسبک هاودنده تایم نوشده ازفیلرچندصدم استفاده کنم باتوجه به اینکه موتورسرده تازمانی که فیلرگیری انجام نشه نمیشه روشن کرد که گرم بشه بعدفیلرگیری کنم.باتشکر

طبق مطلب بالا، پس از روشن شدن و گرم شدن مجددا فیلر تنظیم می شود

user

سلام من موتورهندا125 تازه تعمیرش کردم یجاخوندم نوشته بودبایدفیلرگیری وقتی که موتورسرده و0.08فیلرگیری بشه من اینکاروکردم ولی وقتی50 کیلومترباموتورطی کردم وموتورگرم شدفیلرصدادمیدادوقتی اندازه لثقی فیلرگرفتم دیدم شده0.15یعنی وقتی گرم شده فاصله زیادشده

درست است باید زیاد شود چون به دلیل تنظیم اشتباه شما باعث شدید چکشک آسیب و له شود و در نتیجه فاصله بیشتر شود

حالا طبق فرمایش شما توحالت گرم فیلر0.08زدم به نظرشما مشکلی برای سوپاپ ها پیش نمیادچون تازه عوض کردمشون

user

سلام موتور من پیچ چکشک انگشتی با ته سوپاپ قشنگ نمیخونه یعنی یه قسمت از پیچ روی سوپاپ میشینه و هم راستا نیست ولی تو موتور دیگه اینطوری نبود باید چیکار کنم انگشتی عوض بشه؟

user

سلام استاد شاد و تندرست باشین تعمیرات موتورسیکلتی میگه موتور فقط نیاز به یبار فیلر گیری هست و موتور صفر فیلر اون تا چند سال کار میکنه منم بهش گفتم مگه فیلر تموم شدنیه تا چقدر کارکنه و بعدشم بهش گفتم تو تابستون میزان فاصله ای که بین فیلر ها هست با زمستون فرق داره و بدلیل اینکه تو تابستون دمای قطعات انجین بالاست ب اساس میزان انبساط طولی ان ها فاصله ای در نظر گرفتند تا در دمای گرم این فاصله پر بشه و در زمستون این فاصله کمتره و میزان انبساط قطعات کمتره چون دمای محیط برروی انبساط تاثیر میزاره و باعث کاهش انبساط طولی نسبت به تابستون داره واگه این فاصله برای زمستون تنظیم نشه و این فاصله زیاد باشه باعث ضربه چکشک به ته سوپاپ و گود شدن اون میشه . ولی قبول نکرد و گفت اگه فیلر استاندارد بگیری موتور هیچ مرگیش نمیشه چون در هر صورت موتور داغ میشه . ببخسید طولانی شد ، ایا ایشون راست میگه ؟

حرف ایشون کل علم طراحی و ساخت مکانیک جابجا کرده با این نظریه دانشمندی که دادن

و نباید در زمستون فیلر گیری کرد؟؟

صحت ندارد.

ما تو منطقه میانی طوری که زمستون بسیار سرد و تابستون داغ داریم

نکته: موتورسیکلت های نو بر اساس محل عرضه و استفاده توسط کارخانه فیلر آن تنظیم و به بازار عرضه میگردد. مثلا اگر محصول یک کارخانه قرار است در دو منطقه عرضه گردد. هر محصول بسته به موقعیت جغرافیایی فروش آن محصول فیلر آن تنظیم و سپس محصول به آن منطقه عرضه می شود. معمولا برای موتورهای صفر برای یکی دو سال اول کسی اقدام به فیلرگیری نمیکند زیرا کسی دوست ندارد بر روی انجین موتور صفر آچار افتاده و باز شود و همچنین برای بسیاری از افراد صدای فیلر چندان اهمیتی ندارد.

user

سلام و خدا قوت. در کاتالوگ موتور سیکلت 10b ایران دوچرخ دو نوع اطلاعات درباره لقی سوپاپها درج شده است که چون میخواهم به تعمیرکار بدهم تا فیلر گیری کند، نمی دانم کدام یک معیار است. در یکجا گفته شده است که : لقی سوپاپ هوا: 0/03 -0/05 میلی متر لقی سوپاپ دود: 0/03-0/07 میلی متر

کاملاً صحیح است

ودرجایی دیگر گفته است که : لقی سوپاپ ورودی: 0/15 - 0/20 میلی متر لقی سوپاپ خروجی: 0/20- 0/25 میلی متر منظور از سوپاپ هوا و دود که میزان لقی آنها متفاوت است را نمی فهمم و نیز سوپای ورودی و خروجی؟

در موتورسیکلت های دو سوپاپ بدین شکل است که سوپاپ ورودی همان سوپاپ هوا است. و سوپاپ خروجی به معنای سوپاپ دود است. اما در موتورسیکلت های چهار سوپاپ برای نزریق بهتر سوخ یک سوپاپ ورودی (سوخت) و یک سوپاپ ورودی ( هوای بیشتر) وجود دارد و دو سوپاپ خروجی ( برای سرعت بیشتر تخلیه دود) وجود دارد که ترتیب باز شدن این سوپاپ ها همزمان است اما به دلیل اختلاف فاصله فیلرها هر یک از این سوپاپها در حد چند صدم میلیمتر زودتر یا دیرتر باز و بسته می‌شوند که باعث میگردد نفس (قدرت) ایجاد شده در موتور بیشتر گردد.

ممنون می شوم توضیح دهید و اینکه بالاخره به تعمیرکار بگویم که لقی سوپای این موتور را چقدر در نظر بگیرد؟ سپاس

به هر تعمیرکار موتورسیکلتی بگویید آنها دانش فنی تشخیص سوپاپها را تنها در موتورهای دو سو پاپ دارند و هیچ کدام از آچار استفاده نمی کنند.

user

سلام خدمتتون ، اگه خودمون بخایم فیلر گیری کنیم حتما باید اچار فیلر باشه؟

بله

با وسیله دیگه ای نمیشه که نازک باشه ورقی چیزی؟

خیر دقیق نیست

اگه میشه بنظرتون چه اشیا دردسترسی وجود داره که ضخامتش 0.8 باشه.

user

سلام ببخشین موتورم هندا ۱۲۵ هست بردم فیلر گیری و بدون اچار فیلر گیری کرد، از کجا بدونم تعمیر کار فیلرها رو خیلی زیاد سفت کرده؟

باید با آچار بررسی شود

چون بعدش که نگاه کردم و سوپاپ هارو رو تایم گزاشته بودم انگشتی ها اصلا باچشم دیده نمیشد بالاپایین بره البته با دست امتحان کرده بودم ولی اصلا لقی بالا پایین نداشت.

معمولا به صورت تجربی انجام میدهند که چندان دقیق نیست اما میتوان اطمینان نمود

user

سلام وقتی موتورروروشن میکنم همون اول یه دفع گازمیدم خاموش میشه

باید خاموش شود

گرمم که میشه بهترمیشه

درست است

ولی بازم یه گازدرجامیدی دورگازبالانمیره وخاموش میشه

کاملا درست است و باید خاموش شود

موتورم هنداکاربراتوریه مشکلش چیه

مشکل از موتور نیست از شما است که هنوز دانش استفاده از موتور را ندارید و بجای گاز دادن آرام در جا گاز میدهید. اگر شماهم بجای اینکه آرام آرام یک لیوان آب را بخورید یک دفعه لیوان آب را در دهان خود خالی کنید خفه می شوید.

user

سلام وقتتون بخیر دوتا سوال دارم یه موتورهندا125 دارم فیلر0.08زدم ولی بازم صدا میده وهردوسوپاپ قسمت ساق سوپاپ وپیچ فیلرکامل روی هم نیس فقط یه گوشه اش روی هم مماس میشه پیچ فیلرهاهردنوهست ایاایرادازسوپاپ هاهست یااسبک ها؟

اسبک ها باید توسط یک تعمیرکار بررسی شود

وسوال بعدی اینه دورموتورمن از1.2هزاردورپایین ترنمیادتمام وسایل داخل کاربراتورهم نوکردم پیچ دورموتوربازبازمیشه ولی دورموتورپایین ترنمیاد ایرادازچیه؟ لطفاراهنمایی کنیدممنون

ایراد ندارد

user

سلام من يه هوندا ١٢٥ دارم دو ماه قبل فقط وقتي كه توقف كامل ميكردم بعد ا چند ثانيه دود ميكرد.متاسفانه پيش يه مكانيك كار نا باد بردم و رينگ و پيستون عوض كردم.از اون زمان موتور بعد از حدود ٥ دقه روشن شدن صداي فيلر هاش در ميومد بردم پيشش دو باره موتور باز شد و گفت فشار روغن نداشته و درست كرد ولي صدا قطع نشد.دوباره بازش كردم و اين دفعه گفت كه يه پيچه كروم رنگ بزرگ كه سمت چپه موتوره و انگشتي هاي پايين روش سوار شدن از محل سر سيلندر گود شده و اون پيچ نسبت به موتور هاي ديگه داخل تر ميره خلاصه يه سر سيلندر تكتاز خريدم و اون مشكل چند ميل داخل رفتن پيچ حل شد ولي هنوزم موتور ١٠دقه بعد از روشن شدن صداي فيلرتش در مياد (البته كمتر از قبل) خلاصه تو رو خدا كمكم كنين كه چه قطعه ي ديگه اي كه مربوط به صداي فيلر هست رو بايد چك كنم كه ايرادي نداره و چطوري؟!!

ابتدا اینکه با توجه به توضیحات شما تمامی تغییرات صورت گرفته امری اشتباه بوده است و اصلا نیازی به انجام چنین کارهایی نبوده است. صدای شنیده شده از فیلرها امری طبیعی است که در دو فصل از سال به طور کاملا واضح به گوش خواهد رسید یکی فصل بهار و فصل پاییز، در این دو فصل به دلیل تغییرات دمایی و اختلاف دما در صبح و ظهر و عصر و شب به صورت مداوم باعث می شود دمای انجین هم تحت تاثیر محیط تغییر و طول انبساط و انقباض فلز چکشک ها متفاوت بوده و صدا به وضوح به گوش برسد و در این دو فصل نباید دست به فیلرها زد. اما دود ابراز شده ارتباطی به رینگ و پیستون ها ندارد بلکه این دود ناشی از سوختن بخار روغنی است که توسط قطعه uro3 بر روی موتورهای کاربراتور از بخش انتهای سیلندر و سوپاپ ها خارج و به کاربراتور منتقل میگردد تا سوخته شود که جهت کاهش آلودگی. سرب و تاثیرات زیست محیطی انجام می پذیرد اما در موتورهای انژکتوری این دود بخاطر کاهش یکباره دور موتور و در نتیجه جرقه ناقص شمع ایجاد می شود و امری طبیعی و بدون مشکل است.

user

سلام استاد ، من موتورم وقتی داغ میشه از کل انجین اعم از صدای بلند تیک تیک فیلر صدا های نا هنجار میدهد ولی وقتی سرده صدایی به گوش نمیرسد ، فیلر ها هم سفت کردم صدای انجین کمتر میشه ولی همچنان صدای فیلر قطع نمیشه و بلند و واضح شنیده میشه ولی در سردی موتور صدایی ندارد بنظرتون از خرابی قسمت انگشتی و سوپاپ است؟یا دنده تایم؟ من روی صدای انجین حساسم راهنمایی کنید.

با توجه به توضیحات شما ابتدا باید تا اوایل تابستان که نوسان دمای محیط به حداقل کاهش پیدا می نماید صبر کنید و سپس اقدام به فیلرگیری نماید. همچنین استفاده از روغن های با درجه گرانروی 20w/50w را توصیه می کنیم

user

سلام هنگام فیلر گیری باید موتور سرد باشد یا گرم منظور کاملا گرم و داغ؟ تو سایت های دیگر یک چیزی می گویند و سایت شما و تعمیر کار یک چیز دیگر.

گرم

user

سلام...موتور صفر خریدم با استارت سریع روشن میشه ولی با هندل حتما باید دو سه تا بزنم روشن شه(البته وقتی موتور گرمه با یک هندل روشن میشه) ،به یه تعمیرکار نشون دادم گفت فیلر هاش خیلی سفته...

ربطی ندارد. و موتور شما مشکلی ندارد.

اما اینجا شما فرمودین که موتور صفر نباید فیلر گیری بشه...مشکل چیه و باید چکار کنم...سپاس

user

سلام خدمت شما موتور هندا در فصل زمستان یا تابستان فاصله فیلر های اون باید فرق داشته باشه یا همش0.8 میلی متر؟

تابستان 0.06 و زمستان 0.08

user

سلام ایا راسته که میگن فیلر ها یکیش باید شل باشه موتور125 cc ؟

خیر

از یکی شنیدم گفتش فیلر سمت جلوی موتور یک مقدار باید شل تر باشه.

صحت ندارد

user

سلام. اقا من یه موتور ۲۰۰ دارم. رو برچسب انجین نوشته شده بعد از ۳۰۰ کیلومتر باید روغن رو عوض کنید و همزمان فیلر را تمیز کنید. فیلر رو چجوری تمیز کنیم؟؟؟تاثیری داره بنظرتون؟؟

منظور فیلتر است که باید تمیز شود و فیلر را تا شروع تابستان دست نزنید.

user

سلام وقتتون بخیر اقای حساس من موتور کویر 200صفر خریدم صدای چیک چیک فیلر میده کی بگیرم فیلرشو

نیازی به تنظیم ندارد پس از اتمام آب بندی و رسیدن به فصل زمستان

user

سلام وقت بخیر یه موتور کویر 125 استارتی انژکتوری خریداری کرده ام تو دور موتور 3 تا 3 و نیم تو همه دنده ها یه صدای چک چک تقریبا بلندی داره ایراد از چی میتونه باشه

باید از نزدیک بررسی گردد

ممکنه فیلر نیاز به تنظیم داشته باشه؟

احتمال دارد صدا از فیلرها باشد اما اگر موتور ثفر است تا فصل زمستان دست به فیلرها نزنید.

کارکرد 300 تا روغن موتور هم عوض کردم تاثیری نداشت

user

سلام استاد قبلا چندین مرتبه از نظرات مفید شما استفاده کردم یه سوال و مشکلی دارم که فکرم به جایی قد نداد فاصله فیلر سوپاپ چرا زیاد میشه؟

به دلیل فشرده شدن چکشک ها

درحالی که موتور تازه تعمیر نیست، پیچهاش سفته و هرز یا شل نشده.، اسبک سرسیلندر نشکسته و تاب نداره، میل تایپت ها هم صافه، شفت انگشتیهای پایین هم خورده نشده و صفحه پشت بوبین هم لبه داره و شفت انگشتیهای پایین نمیچرخه ولی سوپاپ سوخت فیلرش زیاد و کم میشه و معمولا زیاد میشه، میزان میکنم چندتا هندل خالی میزنم دوباره چک میکنم میبنم گشاده از جای بلبرینگ های میل لنگ نمیتونه باشه؟

ادامه نظرات
پرطرفدارترین مطالب