تفاوت قدرت و گشتاور چیست؟ ارسال شده توسط: حمید حساس
08:56:35    1394/04/19

تفاوت قدرت و گشتاور چیست؟

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که در مشخصات فنی یک وسیله نقلیه به گزینه های قدرت بر حسب اسب بخار و گشتاور بر حسب نیوتون بر متر مواجه شده باشد و بگویید اعدادی که بیانگر این واحد ها هستند چیستند و یا به چه کاری می آیند و یا اصلا کارایی آنها چیست؟ امروز میخواهیم برای اولین بار در دنیای اینترنت شما را درک این دو مولفه اصلی به زبان فارسی آشنا سازیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

 

اسب بخار چیست؟

اسب بخار (به انگلیسی: Horsepower) که با hp نشان داده می‌شود، نام چند یکای توان ( قدرت ) است که میزان کار انجام شده را می‌سنجد. این واژه در اواخر قرن هجدهم توسط مخترع اسکاتلندی جیمز وات برای مقایسه بازده موتور بخار با قدرت اسب‌های کاری به تصویب رسید. ( منبع ویکی پدیا )

بعد از آن برای سنجش بازده موتورهای پیستونی و الکتریکی و توربین ها کاربرد آن بیشتر گشترش یافت، اما امروزه این اصطلاح بخاطر تعریف‌های مختلفی که از آن موجود بوده، در علوم چندان بکار نمی‌رود. اسب بخار به عنوان مقیاسی از توان موتورهای درون‌سوز بیشتر در صنعت خودروسازی اصطلاحی رایج است.

واحد توان در دستگاه SI وات است. یک اسب بخار بنابر تعاریف مشهور بین ۷۳۵.۵ تا ۷۵۰ وات است. در منابع و محاسبات مهندسی  مکانیک خودرو  یک اسب بخار برابر با 1.34102 کیلو وات  و در مهندسی برق یک اسب بخار برابر با ۷۴۶ وات است.

 

گشتاور چیست؟

عامل مؤثر در گشتن هر جسم به دور محوری را گَشتاوَر نیرو یا لنگر یا (Torque) می‌نامند. گشتاور یک کمیت فیزیکی است در حرکت چرخشی که به بزرگی نیرو و مسیر و مکان اثر نیرو بستگی دارد. گشتاور یک کمیت بُرداری بوده و یکای آن در سامانه استاندارد بین‌المللی یکاها، نیوتن متر ( N.m ) است.( منبع ویکی پدیا )

یا در تعریفی دیگر می توان اینطور بیان نمود که گشتاور (Torque) نیرویی است که در جسم باعث دوران می شود. این نیرو عمود بر فاصله محوری، از مرکز جسم به آن وارد شده و موجب چرخش می گردد. مثل اینکه اگر یک آچار را روی پیچی قرار دهید و به آن نیرو وارد کنید پیچ شروع به چرخیدن می کند. اما اگر همان نیرو به طور مستقیم به پیچ وارد شود چون فاصله بازویی آن صفر است، اثری روی پیچ نمی گذارد.

 

اگر به جسمی در راستای محور یا مرکز آن نیرو وارد شود گشتاور صفر است.

 

به عبارت دیگر گشتاور از حاصلضرب خارجی بُردار مکان نقطهٔ اثر نیرو در بُردار نیروی وارد بر یک نقطه را گشتاور آن نیرو (حول مبدأ) گویند.

همان‌طور که از تعریف برمی‌آید، گشتاور کمیت نسبی بوده و نسبت به یک نقطه (مبدأ) سنجیده می‌شود. جهت بُردار با استفاده از قانون دست راست تعیین می‌شود.

رابطه میان نیرو (F)، گشتاور (τ)، و بُردارهای ممان (p و L) در یک سیستم درحال چرخش

 

 

 

 

اسب بخار در علم مکانیک خودرو:

خودروها قدرت خود را از کجا می آورند؟ انفجارهای خیلی کوچک که داخل موتور، هزاران بار در دقیقه رخ می دهد، باعث تولید قدرت می شوند. هر چه موتور بتواند سوخت را بطور موثرتر و بهینه در زمان کوتاه تری بسوزاند، می تواند انرژی بیشتری تولید کند. قدرت به سرعت تولید انرژی گفته می شود. این تعریف دقیقا مفهوم قدرت یا توان است، یعنی هر چه بتوانیم انرژی بیش تری در زمان کمتری تولید کنیم، قدرت یا توان ما بیشتر است. قدرت به وسیلهٔ یک واحد بسیار قدیمی به نام اسب بخار سنجیده می شود. اگر گفته شود که خودروی شما 150 اسب بخار قدرت دارد، فکر کنید شبیه کالسکه ای است که 150 اسب نامرئی آن را می کشند.( منبع پدال )

یک مهندس اسکاتلندی به نام جیمز وات واحد اسب بخار را اختراع کرد. وات، یک ماشین بخار ساخت و تصمیم گرفت آن را به مردم بفروشد. اما مردم تا قبل از آن فقط از اسب استفاده می کردند. بنابراین، او مجبور بود برای مشتریان خود، قدرت ماشین بخار را با قدرت اسب مقایسه کند. اما او در محاسبات خود اشتباه بزرگی مرتکب شد.

داستان به آنجایی بر می گردد که آقای وات محاسبات خود را بر اساس اسب های پاکوتاه در نظر گرفت. اسب هایی که می توانستند بار 100 کیلوگرمی را در حدود 30 متر در هر دقیقه بالا بکشند (یعنی حدود 3000 کیلوگرم متر در هر دقیقه).سپس او حدس زد (البته به اشتباه) که اسب های معمولی 50% قوی ترند و می توانند در هر دقیقه 4500 کیلوگرم متر با یک اسب بخار قدرت داشته باشتد. اما واقعیت این است از نظر قدرت، اسب های پاکوتاه با اسب های معمولی تفاوتی ندارند. پس باید نتیجه گرفت که یک اسب معمولی و یک اسب پا کوتاه هر دو 0.7 اسب بخار قدرت دارند. خوشبختانه امروزه دانشمندان برای قدرت از یک واحد بهتر و دقیق تر به نام وات استفاده می کنند.

شما می توانید اسب بخار هر وسیله ای را که انرژی مصرف می کند، محاسبه کنید. از یک لامپ کوچک گرفته تا یک فضاپیما! در واقع پنج نوع تعریف مختلف برای اسب بخار وجود دارد که کاملا گیج کننده اند. البته خودروسازان دنیا یکی از این واحدها را انتخاب کردند و بیشتر آن ها بر آن توافق دارند. اما دانشمندان بیشتر از واحد وات استفاده می کنند که کاملا تعریف روشنی دارد.

 

 

 

شناخت و درک قدرت و گشتاور در مکانیک خودرو به زبان ساده:

قدرت را بر اساس اسب بخار و شتاب را بر اساس گشتاور بیان می نمایند. واحد بیان  قدرت کیلوات بر دور در دقیقه میباشد و واحد بیان گشتاور بر اساس نیوتن بر متر بیان میگردد.

زمانی که گفته میشود مثلا یک موتور با قدرت 14.5 کیلوات در 7500 دور در دقیقه  است یعنی حداکثر قدرت ایجاد شده در این موتور برابر با 19.44 اسب بخار در 7500rpm  را دارا می باشد. به این معنا که اگر دور موتور شما هر چقدر از 0 به 7500 دور در دقیقه نزدیکتر شود شاهد افزایش قدرت خواهید بود و اگر دور موتور شما بیش از 7500 دور در دقیقه باشد قدرت در موتور ثابت خواهد ماند و افزایش قدرتی نخواهید داشت.

حال اگر در موتوری بیان گردیده باشد گشتاور 17.5 نیوتون بر متر در 6000 دور به این معنا است که حداکثر شتاب حاصل در این موتور برای رسیدن از سرعت 0 به 100 کیلومتر بر ساعت در دور موتور 6000 دور در دقیقه با نیرویی برابر با 17.5 نیوتون برای یک متر حرکت خواهد بود. هرچقدر میزان کشتاوری در دور موتور پایین تر صورت بگیرد شتاب اولیه بیشتر خواهد بود اما شتاب گیری سریعتر تمام خواهد شد.

مثلا اگر شما با یک موتورسکلت با نیروی 20nm در 5000rpm اقدام به حرکت نمایید سرعت شما از 0 تا 100 کیلومتر در ساعت در 5 ثانیه اتفاق خواهد افتاد اما اگر همین تست را بایک موتور با نیروی 20nm در 7500rpm انجام دهید سرعت شما از 0 تا 100 در 8 ثانیه اتفاق خواهد افتاد.

اما به این نکته توجه داشته باشید که هر چقدر نیروی گشتاوری بیشتر باشد شتاب گیری شما به مراتب سریعتر خواهد بد.

در مثالی دیگر گشتاوری در موتور RAVAN QM-R200 برابر با 14.5 نیوتن متر/7000RPM حدود 0.7 کمتر از رقیب خود KAVIR STR-200 با قدرت 15.27 نیوتن متر/6012RPM می باشد که این بدین معناست که شتاب موتور STR-200 کویر بیشتر از موتور روان QM-R200 میباشد آنهم با اختلاف 988 دور در دقیقه کمتر، که این عمر در کاهش مصرف سوخت هم تاثیر بسزایی دارد.

اما چون موتور روان در 7000RPMبه حداکثر گشتاوری میرسد شما نیز تا قبل از رسیدن دور موتور تا 7000RPM دارای شتاب میباشید که در اطلاح موتور شما از جا کنده میشود و بعد از 7000 دور دیگر موتور دارای آن شتاب اولیه نبوده و در اصلاح موتور دور میگیرد. اما در موتور کویر شما خیلی سریع تر شتاب را از دست می دهید و موتور در مرحله دور گرفتن قرار میگیرد.

البته این را باید بدانیم که موتور هر خودرویی در یک دور موتور مشخص حداکثر خروجی گشتاور را در اختیار راننده قرار می دهد و این دور موتور که به صورت بازه و یا عددی خاص بوده است را ، بهترین زمان تعویض دنده بوده و بهترین حالت مصرف سوخت خودرو را اکثرا در این دور موتور بدست می آورند .  پس دانستن حداکثر گشتاور این موتور در چه دور موتوری در اختیارمان قرار خواهد گرفت به ما کمک نموده تا بتوانیم ، بهترین زمان تعویض دنده را انتخاب نماییم و به بهترین سیکل مصرف سوخت برسیم.

 

 

تفاوت در قدرت و گشتاور:

گیربکس هر وسیله موتوری به دو دسته تقسیم می گردد. گیربکس های قدرتی و گیربکس های سرعتی.

اگر گیربکس یک موتور سیکلت از نوع قدرتی باشد لذا به همین دلیل میزان گشتاوری آن کاهش پیدا می نماید. و اگر گیربکس سرعتی باشد میزان قدرت در آن کاهش خواهد یافت.

به بیان دیگر قدرت با گشتاور رابطه عکس دارند.

 

 


 

آشنایی با بهترین موتورسیکلت های درون شهری ایران

آشنایی با بهترین موتورسیکلت های تریل مونتاژ ایران

 

سیستم انژکتور  یا EFI چیست؟

تفاوت قدرت و گشتاور چیست؟

آموزش آب بندی موتورسیکلت

تشخیص ایرادها و انواع صداهای اضافی انجین موتورسیکلت

آموزش نصب دزدگیر بر روی موتورسیکلت

تفاوت دنده تایم و زنجیرتایم و تسمه تایم در وسایل نقلیه

آشنایی با روغن موتور و زمان مناسب تعویض روغن

آشنایی با استانداردهای اجباری تولید موتورسیکلت

متن قولنامه خرید و فروش موتورسیکلتمنبع: حساس کامپیوتر

به سوالات تکراری یا نامرتبط با مطلب هیچ پاسخی داده نمی‌شود.
   
  
  
user

سلام و خسته نباشید، آیا دربین موتورسیکلت های هوندا۲۰۰ دنده تایم موتوری قویتر از رهرو چهار سوپاپ داریم که دنده تایم باشه؟

خیر

user

سلام.اگر موتوری باقدرت 5 اسب با دور 1500 داشته باشیم بخواهیم در اخر با چه گیربکس قدرت رابه 50 اسب ارتقاء داد سپاسگزارم

بسته به تعداد چرخ دنده ها متفاوت است.

user

با سلام . اگر با یک خودرو 1300 سی سی و با دور موتور 2500 دور در دقیقه و سرعت 100 کیلومتر برساعت حرکت کنیم چه مقدار موتور گشتاور تولید میکند و چند اسب بخار .

بستگی به گیربکس آن دارد.

user

با سلام و تشکر از مطلب خوبتون خواستم بدونم معنی گشتاور برای موتورهای dc که با عنوان کیلوگرم بر سانتی متر گفته میشود یعنی چی؟

همان معنی بالا را دارد و فقط تبدیل واحد گریده است. یعنی واحد نیوتور به کیلوگرم  و واحد متر به سانتیمتر تبدیل شده است.

user

سلام.زیگما170خورشیدجلوش15تایی بود16تایی کردم واسه انجین فشار نمیاره؟؟ممنون

هر گونه تغییر در خورشیدی ها باعث فشار خواهد شد.

user

با عرض سلام و تشکر . در صورت امکان اطلاعات مربوطه در مورد موتور سیکلت حسنی HOSNA 240 همین طور موتور مودناس گالکسی چی تی رو هم در صفحات مربوطه اضافه کنید . با سپاس فراوان

user

سلام گیربگس موتور شهاب ۱۲۵ سرعتی هستش قدرتی هستش

اکثرا قدرتی

user

پمپ آب چیست؟ پمپ آب وسیله ای است که برای انتقال آب از یک سطح به سطح دیگر با افزایش فشار و بازدهی به مقدار مورد نیاز مورد استفاده قرار می گیرد و با غلبه بر اثرات ترکیبی اصطکاک، جاذبه و بهره برداری به این مهم دست پیدا می کند، در ضمن وسیله ای صنعتی است که برای جابجایی یک سیال تراکم ناپذیر مورد استفاده قرار می گیرد. پمپ به عنوان یک توربو ماشین جذب کننده انرژی بکار می رود در اینجا کلمه توربو به معنی چرخیدن و ریشه آن لاتین است. کلیه وسایلی که به صورت مداوم به سیال انرژی بدهند یا از سیال انرژی بگیرند را توربو ماشین می گویند لذاپمپ ها به عنوان یک تبدیل کننده انرژی جنبشی به پتانسیل در صنعت بکار می روند منظور از انرژی پتانسیل همان فشار می باشد. برای اطلاعات بیشتر می توانید با شماره های 33997661-33997522 تماس بگیرید.

enlightened

user

سلام . من واقعا نمی فهمم گشتاور یه خودرو یعنی چی این توضیحاتتون رو نمی تونم هضم کنم میشه یه مثال ساده بزنید ... که راحت متوچه بشم مثلا پژو 405 با گشتاور 522 یعنی چی ؟؟

گشتاور ببشتر یعنی شتاب اولیه بالاتر

user

سلام آقاجواب منو ندادین؟ گیربکس موتور هندا که میگن سرعتی نیست میشه یک گیربکس سرعتی روش گذاشت؟ میشه گیربکس رو عوضش کرد؟

استفاده از گیربکس سرعتی بر روی موتورسیکلت 125cc هندا تنها سرعت آن را از 95 کیلومتر به 118 کیلومتر افزایش و قدرت آن را از 10.8 اسب بخار به 7 اسب بخار کاهش می دهد.

user

برای انتخاب پمپ آب چه باید بدانیم؟ پمپ آب از مجموعه قطعات مکانیکی تشکیل شده است که با علم مکانیک سیالات جان می گیرد و برای اینکه بتوانیم از پمپ استفاده بهینه کنیم باید انتخاب درستی داشته باشیم که این امر به مسائلی مثل: دما، فشار، چگالی، دبی، ویسکوزیته هر موضوع مربوط می شود. در همین راستا پمپ آب داب، پمپ آب هپی، پمپ آب کالپدا و پمپ آب سایر توجه ویژه ای به این امر دارند و همواره از مشتریان محترم خواستار انتخاب صحیح پمپ هستند.

enlightened

user

سلام اقای مهندس خدا قوت اقای مهندس اول مبحث گفتین یک اسب بخار در مکانیک خودرو برابر 1.34102 کیلو وات هست و بقیه علوم 700و خرده ای وات مثال هایی که زدید رو همشونو 700و خرده ای حساب کردین چرا؟کمکم کنید ممنون می شم حتی تو جدول هایی که اوردید تو هیچ کدوم اثری هم از 1.34102 کیلو وات= یک اسب بخار در مکانیک خودرو وجود نداره ؟

دوست عزیز لطفا به واحدهای مختلف توجه نمائید. ft یعنی فوت و W به معنای وات و kw به معنای کیلوات است.

user

با سلام. مقدار عددی گشتاور که روی بدنه یا داخل کاتالوگ موتورهای الکتریکی نوشته میشود منظور در سرعت به خصوصی هست؟  یا ربطی به سرعت ندارد و منظور ماکزیمم گشتاور قابل تولید توسط موتور هست در زمان شروع به کار مثلا کدام توضیح درست است برای مثال زیر: زمانی که روی موتور نوشته شده 200 تیوتن متر

به معنای میزان حداکثر گشتاور تولید شده در لحظه شروع حرکت است.

1-این موتور توانایی به چرخش درآوردن جسمی 20 کیلوگرمی در فاصله 1متری را دارد

اگر الکتروموتور مجهز به سیستم گیربکس باشد 20 کیلوگرم هیچ وزنی برای آن نمی باشد در غیر این صورت باید میزان قدرت بر حسب Kw را در قسمت مشخصات مطالعه کنید. میزان گشتاور به معنای حداکثر توان در جابجایی حول یک محور است.

2-این موتور توانایی چرخاندن جسمی 20 کیلوگرمی را در فاصله 1 متری از محور با سرعت 1500 دور بر دقیقه دارد (در اینجا این 1500 دور بر دقیقه مثلا سرعت نامی نوشته شده روی موتور هست)

صحیح است.

user

باتشکر مهندس شماره تما س ندارین,ببخشید مرکزی هست که ما برای اموزش مکانیک خودرو بنز وبی ام و بریم اموزش ببینیم علاقه مندم

برای فراگیری تعمیرات به سازمان فنی و حرفه ای مرکزی شهر خود مراجعه کنید. کلاس های برگذار شده کاملا رایگان بوده و مدرک معتبر رایگان پس از قبولب در آزمون به شما داده میشود.

user

سلام و احترام. مهندس جان . بر فرض این مدل که دفترچه دارد. PRO18S A/4 شافتدار و این 100کیلواتی رو هم چک کنید PRO22S D/4 شافتدار همشون میگهrpm1500باید باشه. حالا من باید چه الترو موتوری یزارم .تا برق تولید کنند.

در جدول مشخصات فنی مدل Pro18s A/4  میزان توان ترانس را cosφ= 0.8 بیان نموده است. یعنی اینکه شماحداقل با یک الکتروموتور با توان 0.8 اسب بخار میتوانید کلیه این مدل ها را راه اندازی کنید. اما باید توجه داشته باشید که هرچقدر میزان Kw در ژنراتور بالا برود به همان میزان که از ژنراتون جریان میکشید نیا دارید الکتروموتور قویتری را استفاده کنید.

user

سلام و احترام، سال نو رو یه شما تبریک عرض می کنم. امیدوارم که در پناه خداوند باشید،

ژنراتور STC-China سه فاز چینی که در سایت abyaran است. مورد استفاده است. حال ، بفرمایید که چه الکترو موتوری رو یزارم که یرق تولید کنه.rpmالکترو موتور ها 1500-و 3000هست . ممنونم توضیح بفرمایید.

هیچ مشخثات فنی و یا دفترچه راهنمایی از این ژنراتور در سایت مطرح شده وجود ندارد. به شماره های سایت مطرح شده تماس بگیرید و از آنها سوال بفرمائید.

user

سلام مهندس میزان rpmتمام ژنراتور ها 1500 است چه 10 چه 200kaw یعنی با یک الکترو موتور 1500 rpmمی تونیم هر مدل از انها رو یچر خونیم. یه طور مثال اگه من یخوام یک ژنراتور 20kawکوپل کنم به چه الکترو موتور ی احتیاج دارم چند اسب یخار. .

تنها میزان اسب ملاک نیست باید ببینید الکترو موتور مربوطه تا چه میزان دور را میتواند ایجاد کند و سپس نسبت به میزان قدرت مشخص شده برای ژنراتور 20kw باید الکترو موتور قدرت ایجاد کند مثلا در ژنراتور 20kw مارک SONIC چین یک الکترو موتور 1 اسب با دور موتور 1600 دور کافی است اما با ژنراتور 20kw مارک HONDA احتیاج به یک ژنراتور گیربکس دارد 4 اسب با دور موتور 1650 دور می باشد. به همین دلیل باید به دفترچه ژنراتور خود مراجعه کنید و مشخصات لازم جهت راه اندازی آن را مطالعه کنید.

user

سلام و احترام . می خواستم بدونم که چرا نمیشه رو یک موتور دیزل 4 سیلند پرکنز. یک ژنراتور 100KAWرو نصب کنیم. مگه سرعتش1500 نیست؟

نصب ژنراتور میبایستی نسبت به میزان چرخ حداقل که در مشخصات فنی ژنراتور درج گردیده صورت بگیرد. دوم اینکه میزان دور موتور دیزل به خروجی آن یکسان نست مثلا اگر میزان دور موتور پیستون ها 15000 دور است میزان دور شافت خروجی ( شافتی که به واسطه تسمه و یا چرخ دنده عمل خاصی را انجام میدهد )  تنها 100 دور می باشد.

ژنراتور ها باید سرعت شون چقدر باشه که یرق تولید کنند. می تونیم. موتور دیزل رو حذف کنیم. به جای اون الکترو موتور بزاریم که ژنراتور رو بچرخونه. تشکر

باید به دفترچه مشخصات فنی ژنراتور مراجعه کنید و میزان RPM حداقل جهت ایجاد ولتاژ را مشخص کنید  و سپس یک الکتروموتور که حداقل 100 دور بیشتر از حد نیاز ژنراتور چرخش دارد را به آن متصل نمائیدذ.

user

با سلام موتوری با سرعت اسمی 120RPM و پیچش اسمی 0.8N.m و سرعت خطی 0.18m/s چه توانی دارد؟ با تشکر از راهنماییتون

میزان نسبت ضریب گیربکس را باید بدانید. اما با توجه به میزان مشخصات مطرح شده باید حدودا 1 اسب قدرت داشته باشد.

user

برای طی مسافت۱۲۰کیلومتر با موتورسیکلت کارکرده چه اموری را اندیشید تا موتورسیکلت دچارمشکل و جام کردن نگردد.

مقاله " آموزش مسافرت با موتورسیکلت " مطالعه نمایید.

ادامه نظرات
پرطرفدارترین مطالب